Amerika’dan S-400 konusunda yeni açıklamalar

39

Rood, Pentagon içerisinde gazeteciler tarafından sorulan sorulara cevap verdi. Türkiye’yi S-400 isimli hava savunma sistemleri konusunda vazgeçirme gayretlerine değinen Rood açıklamasında; ”Bu hususta halen pes etmiş değiliz. Farklı bir yol izlemeleri hususunda ikna edebilmek amacıyla Türklerle görüşmeler yapmayı da sürdürmekteyiz. Söz konusu bu problemi olumlu bir biçimde çözmeye çalışmak amacıyla diyaloğu sürdüreceğiz. Tabiiki de Türkiye NATO’nun en değerli üyelerinden bir tanesidir.” ifadeleriyle konuşmasını sürdürdü.

Türkiye’nin son dönemler içerisinde YPG ve PKK terör örgütleriyle alakalı başlatmış olduğu mücadelesine de değinmiş olan Rood açıklamasının devamında; ”Türklerin bir takım planlamalar hususunda çok daha yapıcı olmalarını beklemekteyiz.” şeklindeki ifadelerine yer verdi. Müsteşar öte yandan, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yer alan ilişkinin bir takım boyutları üstündeki çalışmaların da iyi bir şekilde gittiğine vurgu yaptı.

İran hususunda da çok özel bir değerlendirme yapan Rood, İran rejimi üzerinde sürdürdüğü en üst seviyedeki baskı politikasına karşın Tahran’ın saldırgan bir durumdaki tavırlarından hiç bir şekilde vazgeçmemiş olduğunun Amerika Birleşik Devletleri istihbarat birimleri tarafından tespit edilmiş olduğunu iddia etti. Rood açıklamasında; ‘Malum bir durumdaki sebeplerden ötürü detayına hiç bir şekilde girmeyeceğim fakat olası bir İran saldırısına yönelik emareleri görmeyi sürdürüyoruz.. Bu hususta çok fazla kaygılıyız.” ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.