Trump’ın onay oranında artış

20

Amerika Birleşik Devletleri içerisinde yapılmış olan bir tane anket, halen süren azille alakalı soruşturmanın Başkan görevinde bulunan Donald Trump’a puan kazandırmış olduğunu gösterdi.

Küresel araştırma firmalarından biri olan Gallup’ın, 1.015 tane yetişkin Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı üstünde yapmış olduğu anket sonuçlarında, Trump’ın onayla alakalı oranının %2 artmış olduğu ortaya çıktı. Aynı firma tarafınan Ekim ayında yapılmış olan ankette de Trump’ın onayla alakalı oranının %41 seviyesinde bulunduğuna dikkat çekilmiş olan bu anket raporu içinde, bu söz konusu rakamın 1 ila 14 Kasım tarihi arasında %43’e kadar çıkmış olduğuna da vurgu yapıldı.

Öte yandan, ankete katılmış olanlardan %48’lik bir kısmı Trump’ın azlini desteklemiş olduğuna vurgu yaparken, %50’lik bir kısmı da Başkanın azil edilmesine karşı çıkmış olduğu şeklinde fikir bildirmiş durumda. Donald Trump’ın, Cumhuriyetçi Parti destekçileri arasında yer alan onay rakamlarının, azil süreci içerisinde hiç bir şekilde değişmemiş olduğu ve %90 seviyesinde kalmış olduğuna da vurgu yapıldı.

Diğer taraftan söz konusu bu rapor içerisinde, 1970’li senelerde azil soruşturması açılmış olan eski Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkanı görevinde bulunan Richard Nixon’ın azil soruşturmasının hemen sonrasında onay oranları üzerinde çok ciddi bir azalma gözlemlenmiş olduğu da hatırlatıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.