Hong Kong adeta savaş alanına dönmüş durumda

32

Hong Kong içerisinde gösteriler halen sürüyor. Daha önceki dönem içerisinde eylemcilerin ok ile birlikte yay kullanmış oldukları, bambudan inşa etmiş bulundukları mancınık aracılığıyla polislere kiremit atmış oldukları kameralara yansımış idi. Yerel medya, sağlık görevlilerinden bir tanesinin bacağından okla vurulmuş olduğu açıklamasını yaptı. Sosyal medya üzerinde paylaşılmış olan görüntü ile birlikte fotoğraflar üzerinde, sağlık görevlisi kişinin bacağının arka bölümünden okla vurulmuş olduğu görüldü.

Eylem yapanların Hong Kong’da yer alan Hung Hom bölgesi içerisindeki bir tane köprüyü, polis ekiplerini geçmesini engellemek amacıyla barikatlarla kapatmış oldukları ve söz konusu bu barikatları ateşe vermiş olduklarına yönelik bazı görüntüler, sosyal medya üzerinden Antony Dapiran tarafından paylaşılmış bir durumda. Polis ekiplerinin, yer yer eylem yapanlara biber gazı ile birlikte tazyikli su kullanarak müdahale etmeyi sürdürdüğü de ifade edildi.

Çin’de yer alan Hong Kong Özel İdari Bölgesi içerisinde, suçlu kişilerin Çin’e iade edilmesini kolaylaştırmakta olan yasa tasarısı, 3 Nisan tarihinde yerel parlamentoya resmi bir şekilde sunulmuştu. Haziran ayı içerisinde başlamış olan bu protestolardan aylar geçtikten sonra, 4 Eylül tarihinde Hong Kong’da yer alan İcra Kurulu Başkanı görevinde bulunan Carrie Lam, tasarının geri çekilmiş olduğunu ifade etmişti. Protestoları organize etmiş olan grupların sözcü olaları ise, eylemlerinin yasa tasarısını protesto etmeyi geçmiş olduğunu, tasarıyı geri çekmiş olmanın da artık çok geç olduğunu savunmaya başlamıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.