Rusya ile Türkiye ortak devriyelerine başladı

24

Suriye içerisinde ”güvenli bölge” şeklindeki uygulamaların dahilinde Türk ile birlikte Rus askerleri tarafında Fırat’ın doğu bölgesinde ilk ortak kara devriyesi başlamış bir durumda. Dünya medyası tarafından yakınan takip edilen söz konusu bu ortak devriye saniye saniye izlenmeye devam ediliyor. Sınırın sıfır noktası üzerinden çekişmiş olan fotoğrafa bakılırsa da gazetecilerin devriyeyi tam olarak nasıl takip etmiş oldukları objektiflere yansımış bir durumda.

Mardin ilinde yer alan Kızıltepe isimli ilçenin 20 kilometrelik batı bölgesinde yer alan Sevimli köyü bölgesinden Türk bayraklarına sahip zırhlı arabalardan meydana gelen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin konvoyu, ortak bir şekilde kara devriyesine katılabilmek amacıyla sınırı geçti ve Rus askeri konvoyu ile birlikte buluştu. TSK ile birlikte Rus askerleri, Derbesiye kırsalı üzerinde kara devriyesi düzenlemekte. Sınırın sıfır noktası üzerinde yer alan gelişmeleri çok fazla sayıda basın mensubu takip etmektedir.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılmış olan açıklama içerisinde ”Rusya Federasyonu’yla 22 Ekim 2019 tarihi içinde Soçi’de gerçekleştirilen mutabakat kapsamında; Türk ile birlikte Rus askeri arabalarının ve İHA’ların iştirakleriyle ilk olan ortak devriye, Fırat’ın doğu bölgesinde yer alan Derbesiye bölgesi üzerinde başladı” şeklindeki ifadelere yer verildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.